Bestyrelsesmøder 2025/26 - Blokhus Klitplantage

Foreningen Klitplantagen Blokhus
Foreningen Klitplantagen Blokhus
Gå til indhold
Bestyrelsesmøde den 29.7.2025 klokken 12 på Skovduesvinget 10
Dagsorden:
  1. Referat fra den 9.7.
  2. Konstituering af bestyrelsen
  3. Generalforsamlingen den 19.7 samt opfølgning af     forløbet.
  4. Evt. og næste møde
1.referat af 9.7.2025 godkendes uden kommentarer.

2. Det er første bestyrelsesmøde efter generalforsamlingen og bestyrelsen konstituerer sig uden forandringer således:
               Fleming Fris Larsen formand
               Jørgen Hein næstformand
               Søren Hald kasserer
               Søren Thomsen sekretær og webmaster
               Henrik Lindholm Kristiansen, kontakt til Naturstyrelsen og vejudvalg

3. Forløbet af generalforsamlingen gennemgås, det var den hurtigste generalforsamling længe, ca. 50 minutter tog det. Der var ikke nogen indlæg på generalforsamlingen, der krævede behandling i bestyrelsen. Henrik sørger for en vandslange til overnatningspladsen på ”Den brede vej”.
Peter Wendelboe havde et referat af bestyrelsens beretning i hans ”Kanal Blokhus”. Under punktet ”læs mere” bragte han et voldsomt angreb på bestyrelsen. Det er de sædvanlige påstande han bringer frem igen. Bestyrelsen behandlede sagen og af hensyn til ny beboere i Plantagen vil bestyrelsen forfatte et korrigerende svar, som vil tilgå alle.

4. Beboerne på den aller vestligste del af Havørns Allé er generet af en autocamper, der af og til overnatter der. Bestyrelsen vil lave en cykelafsætning, som kan forhindre parkering på stedet. Lokalplanudvalget har haft møde, Vi har fået en foreløbig rapport fra Ole som vi ikke har gennemgået endnu, nærmere om det senere.
Næste mødedato er ikke fastsat.

Venlig hilsen
Søren Thomsen
Samler alle fælles interesser i Klitplantagen
Tilbage til indhold